2014/04/28

CrossFit: #1 Wprowadzenie


bicek się zgadza!

Czym jest? Blondyną rzucającą oponą od traktora?

Jako, że totalnie dałam się wkręcić w CF postanowiłam regularnie opisywać tu swoje treningi, także od strony czysto technicznej. Szykujcie się na dłuższy cykl;)

Pewnie wielu z was słyszało już o tej formie aktywności, która w Polsce pojawiła się dopiero kilka lat temu. Jak już pisałam jest to zbiór dyscyplin, które mają na celu podnosić naszą siłę, wytrzymałość, ale także gibkość. Jeśli masz doświadczenie z treningiem siłowym jest to na pewno pomocne przy rozpoczęciu zabawy z CF.

Jak to wygląda od strony technicznej?

1. Oparty jest na ruchach funkcjonalnych, czyli na tych, które są dla naszego ciała naturalne, wyuczone.Wykonujemy je np. przy podnoszeniu czegoś z podłogi/nad głowę. Upraszczając, polegają na używaniu grup mięśniowych w określony sposób, czyli są zupełnym przeciwieństwem treningu dzielonego, w którym podstawą jest separacja pracy mięśni. To właśnie dzięki nim ulepsza się koordynacja i równowaga, a dotarganie ciężkich toreb z zakupami przestaje być wyzwaniem.

burpees ftw!

2. Ćwiczenia wykonywane są na wysokiej intensywności, dlatego sam WOD (workout of the day) może trwać zaledwie 15-20 minut, a poziom zmęczenia dorównuje temu, które osiąga się po ponad godzinnym FBW. Z założenia musimy robić wszystko jak najszybciej, ale nie można zapominać o technice, która jest tutaj równie ważna.

3. Trening bez rutyny. Pomimo że crossfit składa się z kilku określonych 'części' (m. in. podnoszenie ciężarów, ćwiczenie gimnastyczne, bieganie, skakanka) nie wykonujemy tego samego zestawu na każdym treningu (ukochana siłówka). Tak naprawdę przychodząc na trening nigdy nie wiesz jaki WOD będziesz wykonywał. Na każdym z nich uczysz się kolejnych ćwiczeń i doskonalisz technikę. Dodatkowo jest pełno elementów zabawy, rywalizacji i pracy w grupie.

W następnych postach kontynuacja;)

3 komentarze:

  1. Pisz, pisz szczegółowo, zawsze to jakaś odmiana od klasycznej siłówki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No i się doczekałam:) Jak tylko naprawię kolano spróbuję,więc pisz pisz:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzucanie oponą to świetna sprawa!! I jak to super wygląda!

    OdpowiedzUsuń